witaminyimineraly2
 

W kwestii suplementów diety z pewnością dobrze znane są takie klasyki jak białko i kreatyna – nie jest to oczywiście nic zaskakującego ponieważ głównie te produkty kojarzone są z kulturystyką. Jednakże, prawda jest taka, że odżywki dla sportowców to tylko mała część tego, co oferuje ten segment rynku. Odnajdziemy wiele przeróżnych artykułów, których zadaniem jest wpływanie na nasze zdrowie w jak najlepszy sposób. Świadomość tego, co warto przyjmować jest istotna ponieważ w ostateczności kupowanie suplementów tylko po to, bo mogą być “zdrowe” nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z tego też powodu zapraszamy do naszego artykułu w którym dokładnie dowiecie się czym są suplementy diety, jak mogą na nas wpłynąć oraz to, jakie ciekawe witaminy i minerały jesteśmy w stanie odnaleźć w przypadku tych produktów i dlaczego warto je przyjmować ponieważ ciężko jest w dzisiejszych czasach dostarczyć wszystko tylko i wyłącznie z diety. Dlatego też warto zawsze wiedzieć więcej o alternatywach. Zapraszam!

Na sam początek przedstawimy sobie o czym dokładnie mowa gdy pojawia się hasło “suplementy diety” ponieważ wciąż często pojawiają się przeróżne nieścisłości na ten temat – najważniejszym jest to, jak mają rzeczywiście na nas działać. Są to produkty, które zawierają w sobie określone składniki odżywcze, które można przyjmować w określonych warunkach aby otrzymać określone efekty. Jest to istotna informacja ponieważ rozróżnia to produkty, które oferują przysłowiowe “cuda na kiju” bez żadnego wkładu własnego, a prawda jest taka, że zazwyczaj suplementy same w sobie nie są w stanie wiele dla nas zrobić. Najprostszym przykładem jest tutaj oczywiście kulturystyka – samym zjadaniem białka nie jesteśmy w stanie uzyskać wymarzonego ciała. Potrzebna jest odpowiednio dostosowana dieta oraz odpowiedni wysiłek fizyczny. Oczywiście ta zasada może się tyczyć każdego typu odżywek – wszelkie witaminy i minerały nie będą w stanie wiele dla nas zrobić jeśli nasz styl życia jest nieodpowiedni do danej sytuacji, którą chcemy poprawić! Kolejną istotną kwestią jest również to, skąd pozyskujemy dane produkty – suplementy diety zawsze warto wybierać z pewnych i legalnych źródeł. Jeśli planujemy kupować przez internet to warto chociażby wybrać https://sklep.kfd.pl/witaminy-i-mineraly-c-23.html – dzięki temu mamy pewność, że każdy artykuł posiada w sobie legalne składniki, dokładnie rozpisany skład oraz to, ile należy przyjmować danego suplementu dziennie. Jest to bardzo ważne ponieważ często w internecie jesteśmy w stanie znaleźć przeróżne magiczne tabletki, które pochodzą z niepewnych źródeł i przyjmowanie ich może być dla nas bardzo szkodliwe! Świadomość tego, jak działają suplementy diety i skąd je brać jest tutaj nad wyraz ważna jeśli chcemy rzeczywiście dobrze dbać o nasze zdrowie!

Witaminy i minerały – kilka słów na początek

Przedstawmy sobie dokładnie to, o czym mowa gdy pojawia się hasło witaminy i minerały:

 • witaminy to istotne substancje odżywcze, które musimy dostarczać do naszego organizmu by mógł on prawidłowo funkcjonować. Każda z witamin może mieć podobne lub kompletnie różniące się od siebie właściwości, przez co odpowiedni balans dostarczania ich jest tutaj bardzo istotny. Istotnych dla nas odnajdziemy aż trzynaście: A, C, D, E, K, i witaminy z grupy B: tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, biotyna, B6, B12 i kwas foliowy
 • minerały są składnikami odżywczymi, które również musimy dostarczać do naszego organizmu ponieważ wykonują wiele istotnych funkcji, które (jak można się domyślić) wpływają pozytywnie na funkcjonowanie naszego ciała. W tym przypadku odnajdziemy wiele przeróżnych opcji jak na przykład selen, chrom, wapń, magnez i wiele, wiele więcej

Wiele osób wybiera suplementy diety ponieważ nie są w stanie dostarczyć codziennie wymaganej ilości witamin i minerałów – najprostszym przykładem jest chociażby to, jak wiele kompleksów witamin można odnaleźć na rynku. Inne osoby wybierają również takie produkty ponieważ mogą wpłynąć chociażby na jakość treningu. Są też takie sytuacje jak niemożliwość zdobycia witaminy B12 w łatwy sposób dla wegan – muszą się suplementować ponieważ głównie uzyskujemy tą witaminę poprzez spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Witaminy i minerały – co mogą dla nas zrobić

Poniżej przedstawię co witaminy dla nas mogą zrobić oraz to, jakie przykładowe minerały warto jest przyjmować:

 • witamina A – wpływa na zdrowie naszych oczu i na nasz układ odpornościowy
 • witaminy B
  • tiamina – przekształca węglowodany w energię, ważny w przykładu poziomu cholesterolu
  • ryboflawina – istotna dla zdrowia naszych tkanek
  • niacyna – wpływa na to, jak dobrze jesteśmy w stanie przekształcić nasz pokarm w energię
  • kwas pantotenowy – efekt podobny do niacyny 
  • B6 – wspomaga przetwarzanie węglowodanów i białek w naszym organizmie
  • B12 – szczególnie istotna dla zdrowia naszych komórek nerwowych
  • kwas foliowy – wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego
 • witamina C – głównie słynie z tego, że jest przeciwutleniaczem. Poza tym wpływa na metabolizm białka w organizmie
 • witamina D – szczególnie polecana w przypadku zdrowia naszych kości i stawów
 • witamina E – kolejny istotny przeciwutleniacz
 • witamina K – wpływa na krzepnięcie krwi

W przypadku minerałów odnajdziemy chociażby takie efekty, jak:

 • wapń – istotny dla zdrowia naszych kości i stawów
 • cynk – wpływa na szybkość gojenia się ran
 • magnez – istotny element dla prawidłowego działania naszych mięśni i nerwów
 • jod – wpływa na funkcjonowanie gruczołu tarczycy
 • potas – istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni i działania sygnałów nerwowych

Oczywiście w przypadku minerałów można by wymienić ich o wiele więcej. Jednakże, są to tylko przykłady wskazujące na to, jak ważne jest to, by się odpowiednio suplementować!

Podsumowanie

Jak widać powyżej, każda z witamin i minerałów jest istotna dla naszego organizmu w jakimś stopniu. Odpowiednie dostarczanie tych składników odżywczych jest bardzo dla nas ważne by zachować pełnię zdrowia!