Sport dla inwalidów
 

Artykuł partnera

Nie należy o tym nikomu przypominać, że sport to zdrowie. Z pewnością może płynąć z niego bardzo dużo korzyści. Do tego aby uprawiać sport inwalidzki powinny być zapewnione najlepszego rodzaju warunki. Osoby niepełnosprawne są często motywowane do wykonania sportu poprzez to, że taki byłby udany czynnik psychoterapeutyczny. Z pewnością dla osoby, która porusza się na wózku z pewnością wykonywanie jakiegoś rodzaju sportu może dawać ogromną radość a także zwiększenie pewności siebie.

Wiele dyscyplin sportowych uprawianych przez osoby niepełnosprawne można zaliczać nawet do olimpijskich.

Jakie dyscypliny warto wyróżnić w przypadku ich uprawiania przez osoby niepełnosprawne. Przede wszystkim warto powiedzieć o biathlonie. Nie każda osoba niepełnosprawna może tutaj brać udział. Przede wszystkim warto powiedzieć o tym, że w tej sytuacji reprezentantami tych dyscyplin mogą być inwalidzi, którzy mogą mieć amputację kończyć górnych a także dolnych oraz innego rodzaju uszkodzenia mechanizmu(narządu ruchu). Dystans tego biegu ile wynosi? Warto się dowiedzieć, że to wynik 10km. W przypadku profesjonalnych zawodów należy tutaj powiedzieć o tym, że obecny powinien być jeden sędzia.

Bardzo popularnym sportem uprawianym przez osoby niepełnosprawne szczególnie w zimie jest narciarstwo. Wiele osób decyduję się na jazdę zupełnie amatorsko ale także już bardziej profesjonalnie. Jeśli chodzi o sportowców po amputacji to oni posiadają specjalnie kijki bądź innego rodzaju specjalistyczny sprzęt. Na pewno niepełnosprawny nie może od razu, w sposób automatyczny pojawiać się na torze narciarskim. To powinno być poprzedzone wcześniejszym treningiem na sali ćwiczeń. W tym przypadku wszystko należy przygotowywać odpowiednio i stopniowo. Jeśli chodzi o instruktora to on powinien tak w zasadzie zrozumieć to co czuję osoba niepełnosprawna, na pewno na jego pierwszy miejscu należy wyróżniać poczucie empatii. Instruktor dla osoby na wózku powinien być z pewnością wyrozumiały a także cierpliwy w przypadku stwarzania dobrych warunków dla swojego sportowca. W przypadku tego sportu, osoba niepełnosprawna może występować w różnego rodzaju konkurencjach. Na pewno należy tutaj powiedzieć o slalomie, biegu zjazdomu, super gigancie a także slalomie gigancie. Przy braku przeciwskazań prze jakiegoś lekarza, osoba niepełnosprawna bez żadnych większych przeszkód może zacząć uprawiać tego rodzaju aktywność fizyczną przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

Następna dyscypliną sportowa, która jest tak chętnie uprawiana w zimie o jakiej należy powiedzieć to z pewnością saneczkarstwo. Istnieją osoby niepełnosprawne, które bez większych przeszkód mogą uprawiać tego rodzaju aktywność fizyczną. Na pewno powinni spełniać następujące wymogi – normalna a także prawidłowa funkcja ramion i bioder a także wszystkie te osoby, które są po amputacji kończyć i z uszkodzeniem kończyn dolnych a mówiąc w uproszczeniu z diplegią.

Dyscypliny sportowe, które są uprawione zespołowo mają na celu pomagać wszystkim osobom niepełnosprawnym do tego aby bez żadnych większych przeszkód rozwijały szczególnie swoją ogólną sprawność fizyczną a także wytrzymałość i kondycję.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Życie-Inwalidy.pl