loty-w-tunelu-aerodynamicznym
 

Artykuł partnera

Szukasz niecodziennego sposobu na rozrywkę? W takim przypadku pomyśl o bodyflying, czyli o locie w tunelu aerodynamicznym. To dzięki niemu można poczuć się dokładnie tak, jak przy swobodnym spadaniu w przestworzach bez otwartego spadochronu. To doznanie, które na pewno na długo pozostanie w twojej pamięci!

Bodyflying w ostatnich latach stał się bardzo popularny, również w Polsce, gdzie do dyspozycji jest kilka obiektów, w których można wykonać swój lot. Tunele aerodynamiczne, które są przeznaczone głównie do badań aerodynamiki, w tym przypadku mają inną konstrukcję, a mianowicie rozpędzają strugi powietrza pionowo od dołu do góry, dlatego stojący na ażurowej platformie wewnątrz konstrukcji człowiek jest w stanie unieść się w górę – efekt jest podobny do wspomnianego już swobodnego spadania, dlatego też aerotunele bardzo często stosowane są przez spadochroniarzy.

Aerotunel to propozycja także dla ciebie!

Do tego, aby wziąć udział w locie w tunelu aerodynamicznym, nie trzeba mieć żadnego specjalnego przygotowania. Oczywiście, spadochroniarze wykorzystują go często do trenowania różnych skomplikowanych układów, także grupowo, ponieważ tunele mogą pomieścić nawet kilkanaście osób, ale w przypadku początkujących nie ma większych ograniczeń. Zabawa jest bezpieczna – uczestnik przed jej rozpoczęciem przechodzi krótkie przeszkolenie, a następnie otrzymuje kombinezon i kask. Lot odbywa się pod opieką pracownika, który cały czas czuwa nad jego prawidłowym przebiegiem.

Czas lotu w tunelu aerodynamicznym to standardowo około 1,5 minuty unoszenia się w powietrzu. Wydawałoby się, że to niewiele, ale wystarczy porównać ten czas z czasem swobodnego spadania przy skoku spadochronowym – wtedy wynosi on 30-60 sekund zależnie od wybranej wysokości wyskoku, a cena tej podniebnej rozrywki jest znacznie wyższa od bodyflying. Oczywiście, to całkowicie inne doznanie, ale dla tych, którzy nie chcą korzystać ze skoków, lot w tunelu to najlepsza alternatywa. Dodatkowo także całe to wydarzenie można nagrać lub sfotografować, ponieważ loty odbywają się w przezroczystym tunelu.

Ile kosztuje bodyflying?

Ceny lotów w tunelach aerodynamicznych, jak zostało już wspomniane wcześniej, wcale nie są takie wysokie. Za standardowy pakiet składających się z dwóch lotów po 1,5 minuty trzeba zapłacić około 250 złotych. Nieco mniej mogą zapłacić juniorzy, którzy też z powodzeniem mogą zasmakować w bodyflying, a ponadto oszczędzić można na wykupieniu większej liczby lotów, na przykład dla rodziny czy przyjaciół – wtedy cena za jeden będzie już niższa.

Swój lot można zarezerwować także przez internet na stronach organizatorów. Można także wykupić w ten sposób voucher upominkowy przeznaczony dla każdego, kto chce zrobić niespodziankę bliskiej osobie – w przypadku vouchera może ona samodzielnie wybrać dla siebie najbardziej odpowiadający jej termin lotu.

Gdy chcesz wypróbować bodyflying, taka okazja czeka na ciebie w Warszawie – tutaj działa Profly – jeden z najnowocześniejszych tuneli aerodynamicznych w Polsce. Można tutaj skorzystać z lotów i szkoleń, a nawet organizować imprezy z lotami w roli głównej.