kaski
 

Artykuł partnera

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny zaczyna się upragniony przez fanów skatingów sezon na rolki. Jednak w całej tej aktywnej przyjemności nie można zapominać o kwestii bezpieczeństwa – tym bardziej, że podczas jazdy na rolkach naprawdę nie jest trudno o kontuzję. Są jednak sprawdzone sposoby na to, by takowej nie dopuścić: kaski i ochraniacze.

Kask – czy każdy musi go nosić?

Mówimy tutaj o podstawowym wyposażeniu podczas jazdy na rolkach – zatem nawet, jeśli sądzisz, że nie wyglądasz w kasku powabnie – to nie powinno mieć dla Ciebie znaczenia, bowiem to jedyny sposób na to, by skutecznie chronić swoją głowę podczas upadku. Myli się też ten kto sądzi, że kaski to akcesorium przeznaczone wyłącznie dla osób trenujących jazdę szybkościową na rolkach czy osób dopiero co zaczynających przygodę z rolkami. Kask powinien nosić każdy – bez względu na styl jazdy jaki uprawia, wiek czy poziom umiejętności skatingowych.

Szczególnie Panie mają liczne obiekcje co do noszenia kasku – a to nie pasuje do stroju, a to wyglądam w nim śmiesznie, zepsuje mi fryzurę itp. itd. Argument mówiący o tym, że bez kasku można się narazić naprawdę na bardzo poważne urazy głowy powinien być dla płci pięknej wystarczającym motywatorem do noszenia kasku. Jeśli jednak są wśród Was jeszcze osoby mające wątpliwości – warto dodać, że dzisiaj na rynku jest tak ogromny wybór kasków, że każda skejterka i każdy skejter bez najmniejszego problemu znajdzie taki model, który będzie nie tylko chronił głowę na najwyższym poziomie, ale też będzie dopełniał sportowy strój w modny sposób.

Jak kupić odpowiedni?

A na co zwrócić uwagę podczas wyboru kasku idealnego dla siebie bądź dziecka? Przede wszystkim na materiał, z którego kask został wykonany, a zaraz potem na ilość otworów wentylacyjnych. Nie bez znaczenie jest również to, by stawiać raczej na lekki kask, w którym to komfort jazdy będzie na zdecydowanie wyższym poziomie. Ktoś proponuje Ci odkupienie kasku używanego? Nie warto, bowiem w sklepach sportowych można kupić nowiutki kask w dobrej cenie, a poza tym ma się pewność, że chronimy swoją głowę za pomocą akcesorium, które na pewno nie uczestniczyło już w jakimś wypadku – zatem daje nam pełną ochronę.

Kolejną ważną rzeczą, o której to nie można zapomnieć jest to, że kask zawsze powinien mieć certyfikat potwierdzający to, że spełnia on właściwe normy i jest bezpieczny. Najczęściej spotykanym europejskim certyfikatem bezpieczeństwa jest CE EN 1078. Jeśli widzisz kask oznaczony tym certyfikatem to wiesz, że spełnia on dyrektywy unijne dotyczące

  • bezpieczeństwa,
  • ochrony środowiska,
  • zagrożeń, które należy wyeliminować dla tej grupy produktów.

Jeszcze jedno – nie musisz szukać kasku przeznaczonego specjalnie do jazdy na rolkach. Całkowicie wystarczający jest tak zwany kask uniwersalny, który może chronić Twoją głowę nie tylko podczas jazdy na rolkach, ale też wtedy, gdy wybierasz się na rower bądź deskę.

Jeździsz już długi bez kasku i sądzisz, że wcale nie jest Ci do szczęścia potrzebny? Zmień myślenie i zapamiętaj, że nawet zaawansowany rolkarz może mieć skurcz, wjechać na niespodziewanie nierówny teren bądź też zostać potrącony przez innego skejtera… Zatem – załóż kask i nie ryzykuj!

I na koniec do zapamiętania:

Najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas jazdy na rolkach

  • nigdy nie zapominaj o rozgrzewce
  • zawsze zakładaj kask i ochraniacze
  • nie stwarzaj niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy (np. słuchanie muzyki, za duża prędkość, jazda z psem)
  • szanuj innych użytkowników terenu, na jakim jeździsz

Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem:

http://www.rolki.net.pl

Jeździsz na rolkach? Załóż kask i jedź z głową!