bieganko
 

Artykuł partnera

Zaczynasz biegać? Warto umilić sobie jogging muzyką – badacze odkryli, że dzięki niej możesz osiągać także jeszcze lepsze wyniki podczas treningów. Jaki gatunek muzyki warto wybrać do biegania?

Naukowcy na podstawie badań tempa i charakteru muzyki wykazali, że może ona stanowić również motywację podczas treningów i wpływać na ich efektywność. Badania uważają, że muzyka pop jest najlepsza podczas rozgrzewki, z kolei dance świetnie nadaje się do ćwiczeń siłowych. Gdy natomiast biegasz lub rozciągasz się, najlepszym wyborem będzie dla ciebie rap.

Oczywiście, nie musisz zmuszać się do słuchania muzyki, za którą nie przepadasz, dlatego też na jogging możesz zabrać ze sobą swoich ulubionych wykonawców, których słuchanie sprawia ci najwięcej satysfakcji – wtedy ćwiczenie na pewno będzie jeszcze przyjemniejsze.

Na czym słuchać muzyki podczas biegania?

Nie musisz kupować specjalnego odtwarzacza – wystarczy tylko smartfon, który przez wielu biegaczy i tak zabierany jest na trening, na przykład w celu zliczania kilometrów i oznaczania trasy. Możesz załadować swoją własną muzykę, ale również możesz skorzystać z internetowego radia, aby nie musieć spędzać czasu na komponowaniu własnej playlisty. Możesz również w ten sposób poznać ciekawe utwory i wykonawców, o których wcześniej nie słyszałeś.

Do dyspozycji masz różne darmowe programy grające muzykę, na przykład radio internetowe Tuba.fm, które ma dla swoich użytkowników wiele interesujących utworów, także specjalnie skomponowanych do uprawiania sportów. Korzystanie z Tuba.fm jest całkowicie darmowe i możliwe jest również na urządzeniach mobilnych wyposażonych w systemy Android, Apple iOS oraz Windows.

Zatem jeżeli wybierasz się na trening, nie zapomnij o swoim telefonie lub odtwarzaczu – razem z muzyką możesz osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Pamiętaj jednak o tym, aby wybrać zwykłe słuchawki douszne typu „pchełki”, zrezygnuj natomiast ze słuchawek dokanałowych, ponieważ odgrodzą cię całkowicie od odgłosów ze świata zewnętrznego i mogą być w ten sposób niebezpieczne!

Czego słuchać podczas biegania?