trener
 

Artykuł partnera

Trener osobisty często kojarzy się jedynie z osobą, która mówi nam co mamy robić podczas zajęć na siłowni. Takie potoczne rozumienie funkcji, jakie spełnia bądź powinien spełniać dobry specjalista w tej dziedzinie, jest jednak zbyt wąskie. Trener indywidualny tworzy całościowy plan zajęć w taki sposób, by trening był jak najbardziej efektywny. Jakie cechy zatem powinny wyróżniać dobrego trenera osobistego?

 

Wspomniane wcześniej na wstępie proste przekazywanie informacji o tym, jakiego rodzaju ćwiczenia powinniśmy wykonywać i w jakim tempie to powinno się robić, to zaledwie jeden z elementów dobrze prowadzonych zajęć. Cały trening jest bowiem procesem długotrwałym i złożonym, każdy z próbujących ćwiczeń na siłowni doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Zatem rodzaj, ilość i tempo wykonywanych ćwiczeń na pewno odgrywają niezwykle istotną rolę w całym procesie, pozostają jednakże tylko jednym z elementów treningu prowadzonego w pełni profesjonalny sposób. Taki trening powinien charakteryzować się całym szeregiem różnorodnych elementów, które uzupełniając i zazębiając się wzajemnie uczynią wysiłek fizyczny całkowicie efektywny.

Ćwiczenia wykonywane pod okiem wykwalifikowanego trenera indywidualnego oznaczają dla każdego ćwiczącego także większe poczucie bezpieczeństwa. Chodzi przecież o to, by zdrowie zyskać i poprawić, a nie utracić w wyniku jakieś niefortunnej kontuzji lub urazu doznanego w trakcie treningu. W związku z tym niezwykle istotne są dwie kolejne cechy naprawdę dobrego specjalisty w tej dziedzinie. Po pierwsze osoba prowadząca zajęcia dba przede wszystkim to, by wykonywane przez nas ćwiczenia były robione w sposób prawidłowy, co pozwoli nam zmniejszyć ryzyko ewentualnej kontuzji. Po drugie natomiast, dobry trener osobisty z całą pewnością zadba także o odpowiednio rozłożony wysiłek fizyczny, odpowiedni do naszego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Przetrenowanie organizmu poprzez zbyt duże obciążenie, jest przecież równie groźne co kontuzje.

Dobry trener personalny z całą pewnością umiejętnie doradzi również swoim podopiecznym w sprawach odpowiedniej diety, korzystnie wpływającej na formę i realizację założonego wcześniej długoterminowego planu zajęć. Dzięki temu można stosunkowo łatwo uzyskać wszelkie możliwe informacje o tym, jak zdrowo jeść, jednocześnie dostarczając swojemu organizmowi odpowiedniej jakości pożywienia. Jest to rzecz szczególnie istotna, z punktu widzenia nie tylko samego procesu treningowego, ale po prostu naszego zdrowia i życia.

Profesjonalny trener indywidualny potrafi zadbać nie tylko o poprawę kondycji naszego ciała. Naprawdę dobrzy specjaliści w tej dziedzinie z powodzeniem pomagają również w budowaniu pozytywnego obrazu psychologicznego, który wspomaga proces treningu. Chodzi nie tylko o powstrzymanie osoby trenującej od całkowitego porzucenia treningu, choć oczywiście to też istotna kwestia. Równie ważną rzeczą jest odpowiednie budowanie u osoby podopiecznej poczucia własnych osiągnięć i chęci przekraczania ograniczeń własnego ciała. W takim układzie relacji pomiędzy osobą ćwiczącą a trenerem trening staje się rzeczywiście pełny i tworzy prawdziwą jakość.

Przy wyborze trenera indywidualnego warto pamiętać o tych istotnych cechach profesjonalnego specjalisty w swojej dziedzinie. Bogactwo ofert dostępnych na rynku pozwala na wybór doświadczonego trenera personalnego w rozsądnej cenie. Warto skorzystać z takiej formy treningu właśnie z wyżej wymienionych powodów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez trenera personalnego, którego porady przeczytasz na Trener personalny Wrocław – Kacper Nowicki.