życie
 

Uzależniamy swoje zdrowie życie od czynników zewnętrznych. Jednak to od nas zależy jakie nawyki w sobie wyrobimy i jak podejdziemy do swojego zdrowia.

1. Przywiązuj wagę do diety

Dietą możemy tak naprawdę zrobić wszystko. Możemy nabrać masy, a także ją stracić. Najlepiej zjadać posiłki o mniej więcej stałych porach. Mniejsze porcje i 4-5 posiłków na dzień to idealne rozwiązanie. Wiele też zależy od naszego trybu życia. Nie zawsze się to sprawdzi. Warto jednak zadbać o źródła dostarczanego pokarmu. Pamiętaj, że produkty oznaczone napisem „fit” mogą wcale takie nie być. Sprawdzaj etykiety. Niech Twoje posiłki będą zrównoważone. Nie głodź się! Diety typu 1000kcal to głupota.

2. Pij dużo wody

Woda napędza nasze życie. Naprawdę powinniśmy spożywać ponad 2 litry płynów dziennie. Nie chodzi o alkohol 😉 Jeżeli tego nie zrobimy to możemy poczuć się ospali. Jest cała lista wad, która ujawnia się przy niepiciu. Dlatego zwracaj na to uwagę. Twoje zdrowie bezpośrednio od tego zależy.

3. Wykorzystuj ubranie przeznaczone do sportu

Bawełniana koszulka i niewygodne buty mogą skutecznie zniechęcić. To nieprawda, że potrzebujesz super sprzętu do uprawiania sportu. Jednak prawdą jest, że powinien to być sprzęt z konkretnym przeznaczeniem. Nie musi być drogi.

Jednak przewiewna koszulka sportowa i wygodne buty do biegu robią różnicę.

Najtańsze modele będę lepsze niż trampki. Tak samo w przypadku koszulek i spodenek, unikniesz niepotrzebnych otarć i możesz poczuć się bardziej komfortowo.

4. Wyznaczaj cele

Cel ma to do siebie, że pokazuje nam do czego powinniśmy dążyć. Powinien być konkretny. Zamiast mówić sobie: zacznę biegać. Staraj się dążyć do mówienia: w czwartek będę przebiegać 3km. To duża różnica, tym sposobem oszukasz swój mózg. Potem to już kwestia wytrwałości i wyrobienia zdrowego nawyku. Tak samo jest ze zmianą diety. Zaplanuj co będziesz jeść na śniadania, na obiady. Potem po prostu to realizuj. Bez myślenia. Oczywiście nanoś poprawki jeśli coś Ci szkodzi.

5. Znajdź partnera do sportu

Towarzystwo w którym się obracamy ma wielkie znaczenie na to jak się zachowujemy. Można powiedzieć, że jesteśmy średnią pięciu osób z którymi najczęściej się widujemy. Przejmujemy ich nawyki, oni nasze. Często uzupełniamy swoje życie. Dlatego postaraj się o partnera do uprawiania sportu. Może to być zarówno chodzenie na siłownię jak i bieganie. Jeśli nie masz pomysłu skorzystaj z takich serwisów jak SportOS.pl gdzie można wyszukać inne osoby zainteresowane różnymi aktywnościami.

Dobrym pomysłem jest też uczestniczenie w wydarzeniach sportowych.

Zapisz się do jakiegoś biegu. Może to być nawet 5km.

Nie musisz od razu pokonywać gór 😉 W Twoim mieście na pewno odbywają się też zajęcia taneczne, fitness lub inne, które mogą sprzyjać Twojemu zdrowiu. Trzeba się przełamać. Rozwój jest poza strefą komfortu.

Często jest tak, że uzależniamy nasze zdrowie czy szczęście od czynników zewnętrznych. Pamiętajmy jednak, że to od nas zależy w którym kierunku się udamy. Pomimo tego, że mamy często ograniczony wybór, wybierajmy mądrze. Żeby przynieść sobie i innym jak najwięcej pożytku, w jak najdłuższej perspektywie czasu.